Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Uslu, Erbil Belediye Başbuğıydı. Annesi İsmet Kadın, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak vazife yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Koca’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Dönem Başbuğı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Lütuf Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu üzere soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin ardından Beyrut Kaput bezi Kolejini bitirdi. Üç sene Bentdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonrasında eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tıp doktoru olarak yetkili olmuştur.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in indinde pediatri mahirı başüstüne. Mütehassıslık sonrası çkızılışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bağlamlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle beraberinde Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne bağlamlı Çocuk Katkısızlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 seneına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde de ılımlı şark Uygulayım Üniversitesi Mütevelli Kurul Mebdekanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Katkısızlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektalim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları derunin Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektalim Müesses’nun ilk reis beyı olarak vazife aldı. Bu görevini takribî 11 sene sürdürdü. Mebdekanlığı döneminde muallaöğretimde okullaşma orantıında hızlı bir enseış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaştıynet sarrafiyeladı. Ilmî yayınlarda da tehlikeli artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman adetları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Lütuf Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Tutum bölümünde yetişek görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşındayken Dünya Dirimlik Örgütü’nün organizasyonunda vazife almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına ehil olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Dirimlik Asamblesinde 6 sene süresince Türk delegasyonunun sarrafiyekanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reis beyı ve Asamblenin ikinci reis beyı olarak vazife almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç dönem, Patronaj Kuruluna da iki dönem riyaset yapan Doğramacı 1968 senesinde sarrafiyekanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince reis bey ve umumi aracısızörlüğü görevini yürütmüştür. Hayatı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu sarrafiyekanlığını yürütürken, Lütuf Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce sarrafiyekanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgizem’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve keyif bilimleri yerında çok adetda ilmî makalesi, betik kesimü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok âlâ derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle namına Amerikan barış, Türe ve Yumuşakgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya üzere biröte devletin reis beyı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en mualla nişanlarını sunmuşlardır. Mıgizem Parlamentosu ve pek çok ulusal tekebbür Doğramacı’evet en zikıymet ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye önemli Budun Meclisi namına ülke Üstün özen Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 yıllık dirimı çocuklara, torlaklere ve bütün insanlığa görev aşkıyla geritir. Kendisi, sadece Türkiye’ye değil dünyanın pek çok ülkesine verdiği görev ve sunduğu katkılarla keyif, yetişek ve marifet derunin yarattığı kurumlarla baştan sona geçekırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Elf Bar
Next post Kerem Hasanoğlu University of California
/** * Toogle Contents * @hooked extendednews_header_toggle_search - 10 * @hooked extendednews_content_offcanvas - 30 */ do_action('extendednews_before_footer_content_action'); ?>
Seo Fiyatları https://mezarmermeri.name.tr/ https://yorumcuaraniyor.name.tr/ https://gizemliinsan.name.tr/ https://boyamasayfasi.name.tr/ https://bagcilarmarangoz.name.tr/ IQOS Heets fiyat
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
instagram takipçi satın al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al